Dnes na mnohých stredných školách prebieha druhé kolo prijímacích skúšok. Budúcich stredoškolákov však čaká školský systém, ktorý sa v najbližších rokoch zásadne zmení. Slovenské odborné školstvo totiž čaká najväčšia reforma za posledné desaťročia.
Minister školstva Tomáš Drucker predstavil nové opatrenia, ktoré majú zvýšiť kvalitu odborného vzdelávania, posilniť jeho prepojenie s praxou, priniesť moderné formy výučby a zapojiť viac zamestnávateľov do prípravy budúcich pracovníkov.
Centrá excelentnosti ako nové ťaháky
Jednou z kľúčových zmien je vznik Centier excelentnosti odborného vzdelávania a prípravy. Tieto špičkové inštitúcie majú určovať štandardy pre celé odborné školstvo, testovať inovatívne metódy výučby, slúžiť ako tréningové centrá pre učiteľov a úzko spolupracovať so zamestnávateľmi a vysokými školami.
Momentálne ich pilotne funguje 16, do ktorých je zapojených 18 stredných odborných škôl. Ich výkonnosť bude vyhodnotená v roku 2027.
Duálne vzdelávanie pre viac firiem
Ďalšou novinkou je zavedenie agentúrneho systému duálneho vzdelávania, ktorý má motivovať viac malých a stredných podnikov k zapojeniu do praktickej výučby. Cez sprostredkovateľov – skúsených zamestnávateľov – budú firmy môcť participovať bez zložitej administratívy. Zapojenie umožní študentom absolvovať prax vo viacerých podnikoch.
V rámci reformy sa duálne vzdelávanie po novom otvorí aj pre zdravotnícke školy, pričom sa zohľadnia špecifiká ich odborov.
Nová forma praxe – digitálna
Rezort školstva zavádza aj digitálnu prax, ktorá sa stane súčasťou výučby na školách zameraných na technológie a IT. Vzdelávanie v oblasti digitálnych nástrojov, umelej inteligencie a online pracovného prostredia má byť prirodzenou súčasťou prípravy žiakov.
Stredné priemyselné školy čaká transformácia
Zmeny sa dotknú aj stredných priemyselných škôl, ktoré získajú od roku 2026 samostatné postavenie. Budú pripravovať žiakov nielen pre technické povolania, ale aj na štúdium na technických univerzitách. Ich súčasťou budú aj odborné stáže priamo na vysokých školách.
Od roku 2028 by sa niektoré z nich mali transformovať na vyššie priemyselné školy, ktoré ponúknu prakticky orientované programy vyššieho odborného vzdelávania prepojené s prvým ročníkom vysokej školy.
Reforma so silnou ambíciou
„Slovensko potrebuje veľký skok vpred k silnému, modernému a atraktívnemu vzdelávaniu. Verím, že reformy, ktoré pripravujeme, k tomu významne prispejú,“ uviedol minister Drucker. Návrhy legislatívnych zmien by mali byť predložené do medzirezortného pripomienkového konania už začiatkom júna.
zdroj minedu sk