Vodič z Ilavy jazdil pod vplyvom marihuany, súd mu uložil peňažný trest a zákaz šoférovania

Okresný súd v Trenčíne schválil dohodu o vine a treste v prípade vodiča, ktorý šoféroval pod vplyvom omamnej látky. Incident sa odohral v novembri minulého roka v Ilave, kde muž riadil osobné auto značky Fiat Punto napriek tomu, že mal v krvi zistený vysoký obsah tetrahydrokanabinolu (THC).

Podľa znaleckého posudku koncentrácia tejto látky (31,3 ng/ml) vylučovala jeho schopnosť bezpečne viesť motorové vozidlo. Jazdou tak ohrozoval nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Rozhodnutie súdu

Za prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky mu bol uložený:

  • peňažný trest vo výške 1 000 eur,
  • náhradný trest odňatia slobody na 1 mesiac v prípade nezaplatenia,
  • zákaz vedenia motorových vozidiel každého druhu na 2 roky.

Súd zohľadnil, že obvinený sa k skutku priznal a uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste. Táto dohoda bola následne potvrdená rozsudkom.

Prevencia na cestách

Prípad je ďalším z radu upozornení na vážne následky jazdy pod vplyvom alkoholu či drog. Polícia aj odborníci opakovane zdôrazňujú, že vodič pod vplyvom návykových látok stráca schopnosť reagovať, čím priamo ohrozuje životy a zdravie iných.


📌 Zdroj: Rozsudok Okresného súdu Trenčín, ECLI:SK:OSTN:2025:3125011179.1
📸 ilustračný obrázok AI